Autor bloga opisuje biologię ryb, zwraca uwagę na duże wartości odżywcze mięsa ryb, możliwości przyrządzania bardzo prostych, niekonwencjonalnych i ciekawych potraw z ryb. Dowiecie się państwo także dużo o życiu ryb w ich naturalnym środowisku
środa, 23 października 2013
środa, 16 października 2013
środa, 25 września 2013
piątek, 2 sierpnia 2013
Dorada po toskańsku
Ta ryba z Morza Śródziemnego jest bardzo popularna w Toskanii.
Składniki
- 2 duże dorady ( po 0,5 kg)
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 500 g pomidorów
- 1 cukinia
- sok z 1 cytryny
- 4 łyżki stoł. oleju
- 250 ml białego wytrawnego wina
- 1 łyżeczka soli
- 100 g oliwek
- 1 pęczek bazylii
- szczypta czarnego grubo zmielonego pieprzu
Potrawa włoska. Trochę droga
Wartości odżywcze na osobę
- 2090 kJ/ 500 kcal
- 36 g białka
- 30 g tłuszczu
- 13 g węglowodanów
Przygotowanie: 30 min.
Przyrządzanie
Ryby oczyścić i dobrze opłukać w zimnej wodzie. Osuszyć i ostrym nożem naciąć w poprzek po obu stronach ( 4 nacięcia). Skropić sokiem z cytryny i odstawić pod przykryciem. Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i poświartkować ( wyciąć środkowe, stwardniałe części). Cukinię umyć i pokroić w plasterki. Piekarnik rozgrzać do 200°C. Cebulę i czosnek usmażyć na patelni ( nie za mocno). Przełożyć do garnka, dolać białe wino i zagotować. Dołożyć cukinię, pomidory i gotować 5 min pod przykryciem. Sos doprawić solą i pieprzem. Przelać sos do żaroodpornej formy i włożyć do niego ryby. Posmarować ryby resztą oleju, posypać oliwkami i włożyćdo rozgrzanego piekarnika na ok. 20 min. Podawać w naczyniu posypane listkami bazylii.
poniedziałek, 15 lipca 2013
Dorada na sposób rzymski
Tej smacznej ryby z Morza Śródziemnego nie sposób pominąć
Składniki
- 4 dorady ok. 300 g każda
- 2 cebule
- 1 główka sałaty
- 1 łyżeczka soli
- 250 ml białego wytrawnego wina
- 300 g obranego zielonego groszku
- 15o ml słodkiej śmietany
- 50 g masła
- 2 łyżki stoł. mąki
- 2 łyżki stoł. drobno posiekanego koperku
- sok z jednej cytryny
- szczypta białego mielonego pieprzu
- tłuszcz do smażenia
Wartości odżywcze na osobę
- 2800 kJ/ 670 kcal
- 63 g białka
- 32 g tłuszczu
- 22 g węglowodanów
Przyrządzanie
Dorady oskrobać, wypatroszyć, gruntownie umyć w zimnej wodzie i osuszyć.
Skropić sokiem z cytryny. Cebulę drobno posiekać, sałatę pokroić w cienkie paski. Rozgrzać piekarnik do 180°C . Blachę z piekarnika dobrze wysmarować masłem, wyłożyć warstwą cebuli, na cebulę rozsypać sałatę, przyprawić solą i pieprzem, polać dwiema łyżkami wina. Ryby płożyć na blachę i włożyć do piekarnika i dusić 25 min. Wyjąć dorady, położyć na półmisek i postawić w ciepłym piekarniku.Sos z ryb, wraz z sałatą przełożyć do garnka, wsypać zielony groszek, wlać resztę wina i gotować na małym ok. 5 min pod przykryciem. Dolać śmietanę i gotować następną ok. 1 min. Masło zagnieść z mąką i dodać w formie małych kluseczek do wywaru znowu gotować ok. 1 min. Nie wiecie jak się takie kluseczki robi? Krótki opis.Z ciasta uformować cienki placek, położyć na desce do krojenia albo na... pokrywce . Teraz trzymając deskę nad nad garnkiem, łyżeczką albo nożem " wyszarpujemy" małe kawałeczki ciasta prosto do garnka i ...gotowe. Sos doprawić solą i pieprzem polać nim ryby, posypać koperkiem i serwować. Najlepiej z zielonym makaronem.
środa, 10 lipca 2013
Imbir
Imbir ( Zingiber officinale) jest
rośliną z rodziny imbirowatych ( Zingiberaceae) i należy do roślin
jednoliściennych ( trawy, rośliny cebulowe, storczyki, lilie...).
Szerokie zastosowanie w kuchni, a także w medycynie, ma bulwiasty
korzeń ( łac. Rhizom).
czwartek, 4 lipca 2013
Trawa cytrynowa
Nadaje potrawom niepowtarzalny smak i aromat
Palczatka cytrynowa, inne nazwy: palczatka cytronelowa, trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus). Roślina z rodziny traw.Trawa cytrynowa jest w zasadzie znana tylko jako roślina uprawna. Nie wiadomo gdzie występowała w formie dzikiej, dlatego jej pochodzenie jest nie do końca wyjaśnione. Uprawiana jest w na obszarach tropikalnych Azji i Ameryki Południowej.
poniedziałek, 1 lipca 2013
piątek, 28 czerwca 2013
czwartek, 27 czerwca 2013
Galgant
Galgant nazywany także Galangal należy rodziny Imbirowatych i pochodzi z Południowej Azji. Generalnie, podobnie jak przy imbirze, znaczenie użytkowe mają tylko bulwiaste korzenie. Młode, małe rośliny o pomarańczowo- czerwonej barwie miąższu, bardzo ostre w smaku są rozpowszechnione tylko w Chinach, gdzie w postaci suszonych krążków mają zastosowanie w lecznictwie. Do kuchni jako przyprawa raczej się nie nadają. Tutaj najbardziej odpowiedni i powszechny jest duży Galgant. Brązowe- brunatne bulwy o białym miąższu mają szerokie zastosowanie w kuchni azjatyckiej. Duży galgant jest delikatniejszy w smaku od imbiru.
Galgant ma zastosowanie zarówno jako świeży, a także suszony. Świeży jest delikatniejszy w smaku od imbiru. I można go, po uprzednim usunięciu wierzchniej skórki, drobno posiekać albo pokroić w plasterki. Świeży galgant pachnie podobnie jak imbir z domieszką zapachu drzew iglastych. Można go przechowywać ( nawet kilka tygodni) szczelnie zapakowanego w woreczki foliowe w lodówce. Galgant suszony ( proszek) pachnie bardzo intensywnie i ma świeży, pieprzny smak. Dobrze zamknięty może być przechowywany ok. 1 rok. Jest bardzo szeroko stosowany do przyprawiania mięsa, a także do deserów azjatyckich. W Tajlandii, Malaizji, Indonezji i Singapurze jest galgant szeroko stosowany jako zamiennik imbiru. Jest podstawową przyprawą popularnej tajskiej zupy z mleka kokosowego Tom kha gai. Ale i w Europie ma coraz większe znaczenie. Na pewno możemy go smakować w Nasi- goreng. Stosuje się go produkcji likierów ziołowych, a także dodaje do pierników. Galgant pobudza apetyt i ma własności lecznicze. Stosuje się go jako środek przeciwgorączkowy i lek na przeziębienia.
Tom kha gai |
poniedziałek, 24 czerwca 2013
Laksa- szlagier z Płd.- Wsch. Azji
Bouillabaisse z Azji Płd.- Wschodniej
- Laksa jest bardzo znaną i popularną zupą w Południowo- Wschodniej Azji. Jej ojczyzną jest Malajzja i Syngapur. Ale już od dawna jest serwowana na całym świecie ku zadowoleniu smakoszy. Laksa jest przygotowywana na bazie mleka kokosowego i chili. Niezbędnym składnikiem jest typowy makaron ryżowy ( laksa), ale można z powodzeniem zastąpić go makaronem- wstążki. Reszta składników takich jak: warzywa, przyprawy, ryba, kraby zależy już od regionu i fantazji. Oczywiście można z powodzeniem, zamiast ryby, dodać mięso z kurczaka. Jest tak wiele wariantów tej zupy, że nie sposób wszystkie opisać. Dlatego wymienię tylko podstawowe:
- „Curry laksa“ jest zupą gotowaną na bazie makaronu
ryżowego i mleczka kokosowego z curry tutaj można jako przykład
wymienić: Laksa lemak, Katong laksa i Sarawak laksa. Są to typowe zupy z Singapuru
- „Assam laksa“ tutaj podstawą jest kwaśna zupa rybna i
makaron ryżowy. Jako przykład można wymienić: Penang laksa,
Johor laksa, Ipoh laksa, Kuala Kangsar Laksa, Perlis laksa,
Kelantanese laksa i Laksam. Recepty typowe dla Malajzji. Naturalnie
wszyskie te zupy są bardzo pikantne i ostro doprawione. Dlatego nie
wszyscy mogą je jeść. Proszę nie próbować gotować tych zup w
„ delikatnym“ wariancie, gdyż to zmienia ich smak. Nie wszyscy
Azjaci jedzą bardzo pikantne potrawy. W tym celu podaje się do
ostrych dań małą szalę jogurtu. Jogurt doskonale łagodzi ostre
przyprawy.
środa, 5 czerwca 2013
czwartek, 30 maja 2013
środa, 29 maja 2013
poniedziałek, 27 maja 2013
czwartek, 23 maja 2013
Płastugi
Płastugi ( pleuronectiformes)
Rząd ryb morskich z nadrzędu ryb kościstych; ciało bocznie spłaszczone, różnych rozmiarów (największe mogą dochodzić do ok. 5 m dł.); charakterystyczna długa płetwa grzbietowa i odbytowa, w których brak promieni ciernistych; u osobników dojrzałych nie występuje z reguły pęcherz pławny; od pozostałych ryb kościstych płastugi różnią się budową czaszki (asymetria); sposób pływania w pozycji bocznej powoduje, iż kości czaszki płastug wraz z okiem przemieszczają się ze strony skierowanej do podłoża w stronę zwróconą w górę. Strona wierzchnia jest ubarwiona, z reguły maskująco; Ten sposób dopasowania się do środowiska, określa się jako jako zdolność mimikry. Ryby płaskie opanowały mimikrę do perfekcji. Strona wierzchnia pokryta jest drobną mocną łuską. Strona spodnia jest najczęściej biała i pokryta miękką okrągłą łuską.
Rząd ryb morskich z nadrzędu ryb kościstych; ciało bocznie spłaszczone, różnych rozmiarów (największe mogą dochodzić do ok. 5 m dł.); charakterystyczna długa płetwa grzbietowa i odbytowa, w których brak promieni ciernistych; u osobników dojrzałych nie występuje z reguły pęcherz pławny; od pozostałych ryb kościstych płastugi różnią się budową czaszki (asymetria); sposób pływania w pozycji bocznej powoduje, iż kości czaszki płastug wraz z okiem przemieszczają się ze strony skierowanej do podłoża w stronę zwróconą w górę. Strona wierzchnia jest ubarwiona, z reguły maskująco; Ten sposób dopasowania się do środowiska, określa się jako jako zdolność mimikry. Ryby płaskie opanowały mimikrę do perfekcji. Strona wierzchnia pokryta jest drobną mocną łuską. Strona spodnia jest najczęściej biała i pokryta miękką okrągłą łuską.
piątek, 17 maja 2013
poniedziałek, 13 maja 2013
piątek, 10 maja 2013
środa, 8 maja 2013
piątek, 3 maja 2013
sobota, 27 kwietnia 2013
czwartek, 25 kwietnia 2013
wtorek, 23 kwietnia 2013
wtorek, 16 kwietnia 2013
piątek, 12 kwietnia 2013
wtorek, 2 kwietnia 2013
czwartek, 28 marca 2013
Ryby a cholesterol
Tak wygląda cholesterol w czystej postaci |
która ma związek ze „ złym“ odżywianiem. Najnowsze badania wykazały, że „niewłaściwa“ dieta może prowadzić do podwyższonego poziomu cholesterolu, ale jest tylko jednym z wielu czynników.
Cholesterol jest naturalnym składnikiem wszystkich komórek zwierzęcych. Nazwa pochodzi od greckich słów: Chole- żółć i Steros- mocny. Odkryto go w 18- tym wieku w kamieniach żółciowych.
wtorek, 26 marca 2013
niedziela, 24 marca 2013
czwartek, 21 marca 2013
czwartek, 14 marca 2013
wtorek, 12 marca 2013
piątek, 8 marca 2013
poniedziałek, 4 marca 2013
sobota, 23 lutego 2013
Stynka smażona
Najmniejszy łosoś jest tak samo smaczny jak jego szlachetne krewniaki Od marca do kwietnia wzdłuż wybrzeży Morza Płn. świętuje się „czas stynki“, w tym okresie ta mała rybka stoi na pierszym miejscu w menu najlepszych restauracji
niedziela, 17 lutego 2013
Stynka rybi chwast?
Stynka |
Prawdopodobnie niektórzy z was nie wiedzą, że stynka jest blisko spokrewniona z... łososiem.
Tak drodzy czytelnicy, to mały, ubogi krewny tej królewskiej ryby. W systematyce występuje pod nazwą Osmeridae ( gr: osme- brzy;dki zapach). Podobnie jak łososie posiada charakterystyczną płetwę tłuszczową. W Europie możemy mówić o dwóch gatunkach stynki. Stynka występująca w morzach i stynka słodkowodna. Ta ostatnia osiąga do 2 cm długości i rzeczywiście nie może odgrywać żadnej roli w naszym jadłospisie. Jest praktycznie „ rybim chwastem“ stawianym w jednym rzędzie z jazgarzem. Najbardziej znanym gatunkiem jest stynka europejska ( Osmerus eperlanus), żyje na obszarze o Zat. Biskajskiej do Morza Bałtyckiego i osiąga długość do 30 cm.
W Europie ma duże znaczenie jako ryba spożywcza. Jej charakterystyczną cechą jest intensywny zapach świeżego ogórka. Osobiście uważam, że pachnie bardzo ładnie i nie rozumię dlaczego Osmerus. Żyje w pobliżu wybrzeży, w czasie tarła ( luty – maj) wędruje, podobnie jak inne łososiowate do rzek. Ale niezbyt daleko. Tarło odbywa się najczęściej przy ujściach rzek. Stynka żyje do ok. 6 lat. W czasie tych wędrówek jest odławiana i … ląduje na patelni.W wielu artykułach autorzy pisząc o znaczeniu gospodarczym stynki, wymieniają ją jakob surowiec do produkcji konserw, paszy dla zwierząt i... jako przynętę na sandacza. W Europie płn. zachodniej i skandynawii stynka jest bardzo ceniona jako danie. W czasie tarła w wielu krajach nastaje tzw. Czas stynki. Wiele najlepszych restauracji serwuje w tym czasie dania z tej smacznej rybki. Jak ją przyrządzają? Z powodu specyficznego zapachu i smaku (świeżego ogórka), stynka ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Dawniej uważano, że jest rybą dla biednych ludzi i w „ lepszej kuchni „ nie ma czego szukać. Wbrew tym poglądom ta mała rybka jest ulubionym przysmakiem w Japonii i w Chinach, gdzie smażona czy z grilla uchodzi za przysmak. Ja osobiście polecam stynkę panierowaną, smażoną na gorącym maśle. Stynka należy do ryb tłustych, dlatego też można ją z powodzeniem wędzić i marynować. W Europie płn. wypatroszoną i odgłowioną ( w wielu regionach nawet się nie odgławia) stynkę obtacza się w panierce i smaży na bardzo gorącym tłuszczu. Ości są tak delikatne, że można ją jeść nie zadając sobie trudu z ich usuwaniem. Jedzona jest rękami ( bez sztućców). Jako przystawki podaje się sałatkę ze świerzego ogórkia! i ziemniaki gotowane albo smażone. Nie może też zabraknąć świeżego piwa.
sobota, 9 lutego 2013
poniedziałek, 4 lutego 2013
wtorek, 29 stycznia 2013
Kremowa zupa rybna
Bukiet warzyw z rybą. Bardzo interesujące!
Składniki
- 400 g fileta z dorsza
- 100 g pora
- 100 g marchewek
- 100 g pieczarek
- 300 g cukini
- 3 łyżki stoł. oleju sezamowego
- 1 l gorącej wody
- 1 łyżka stoł. bulionu warzywnego w proszku
- 3 łyżki stoł. soku z cytryny
- 4 łyżki stoł. mąki
- 2 łyżki stoł. przecieru pomidorowego
- 100 ml słodkiej śmietan
- sól, biały zmielony pieprz, kilka gałązek koperku
Można serwować jako danie główne. Łatwo przygotować
Wartość odżywcza na osobę
- 300 kcal/ 1255 kJ
- 21 g białka
- 16 g tłuszczu
- 16 g węglowodanów
Przegotowanie: 35 min.
Przyrządzanie
Warzywa umyć i pokroić w cienkie plastry. W dużym garnku rozgrzać olej i często mieszając, obsmażyć warzywa ( ok. 5 min). Wlać wodę z bulionem i zagotować. Rybę opłukać, osuszyć i skropić częścią soku z cytryny ( 2 łyżki stoł.). Włożyć do garnka z warzywami. Dusić na małym ogniu ok. 15 min. Wyjąć filety rybne. Polowę filetów ( 200 g ) zmiksować z warzywami i włożyć do garnka..Mąkę wymieszać ze śmietaną i przecierem pomidorowy. Dodać do zupy, dobrze wymieszać i pogotować 2- 3 min. Resztę ryby podzielić na średnie kawałki i włożyć do garnka. Zupę jeszcze raz krótko zagotowć. Zdjąć garnek z płyty, przyprawić zupę pieprzem, solą i resztą soku z cytryny. Serwować przystrojoną gałązkami koperku. Podawać z białym pieczywem.
środa, 23 stycznia 2013
Okoń morski w czerwonym sosie
Typowe danie do przygotowania w woku, albo w dużej patelni.
600 g fileta z okonia morskiego ( może być karmazyn, sandacz, loup de mer)
2 szalotki
2 łyżki stoł. mąki kartoflanej albo kukurydzianej
1 łyżeczka soli
3 łyżki stoł. oleju arachidowego ( z orzeszków ziemnych)
150 ml wody
1/2 łyżeczki bulionu w proszku
2 łyżki stoł. przecieru pomidorowego
4 łyżki stoł. keczupu
2 łyżki stoł. wytrawnej sherry
Specjalność z Chin. Łatwe do przygotowania
Wartość odżywcza na osobę
Przygotowanie: 35 min.
Filety z ryby opłukać, osuszyć i pokroić na kawałki ( ok.3 x 5 cm duże i 0,5 cm grube). Szalotki obrać i zetrzeć na tarce. Mąkę ( 2 łyżki stoł.) wymieszać z solą ( 1/2 łyżeczki) i obtoczyć w niej rybę. Rozgrzać mocno olej w woku ( może być też duża patelnia) i obsmażyć kawałki ryby ok. 2- 3 min. Rybę wyjąć i odstawić w ciepłym miejscu Resztę mąki wymieszać z wodą i wlać do woka, zagotować. Dodać bulion w proszku, starte szalotki, przecier pomidorowy, keczup. Dobrze wymieszać i zagotować. Sos doprawić solą i sherry. Dodać rybę i poddusić ( nie gotować). Serwować z ryżem.
Uwaga: Zamiast szalotki, można użyć drobno pokrojonego szczypiorku. Smażymy go w oleju po rybie a reszta przebiega jak w przepisie powyżej.
Składniki
600 g fileta z okonia morskiego ( może być karmazyn, sandacz, loup de mer)
2 szalotki
2 łyżki stoł. mąki kartoflanej albo kukurydzianej
1 łyżeczka soli
3 łyżki stoł. oleju arachidowego ( z orzeszków ziemnych)
150 ml wody
1/2 łyżeczki bulionu w proszku
2 łyżki stoł. przecieru pomidorowego
4 łyżki stoł. keczupu
2 łyżki stoł. wytrawnej sherry
Specjalność z Chin. Łatwe do przygotowania
Wartość odżywcza na osobę
- 220 kcal/ 920 kJ
- 27 g białka
- 8 g tłuszczu
- 9 g węglowodanów
Przygotowanie: 35 min.
Przyrządzanie
Filety z ryby opłukać, osuszyć i pokroić na kawałki ( ok.3 x 5 cm duże i 0,5 cm grube). Szalotki obrać i zetrzeć na tarce. Mąkę ( 2 łyżki stoł.) wymieszać z solą ( 1/2 łyżeczki) i obtoczyć w niej rybę. Rozgrzać mocno olej w woku ( może być też duża patelnia) i obsmażyć kawałki ryby ok. 2- 3 min. Rybę wyjąć i odstawić w ciepłym miejscu Resztę mąki wymieszać z wodą i wlać do woka, zagotować. Dodać bulion w proszku, starte szalotki, przecier pomidorowy, keczup. Dobrze wymieszać i zagotować. Sos doprawić solą i sherry. Dodać rybę i poddusić ( nie gotować). Serwować z ryżem.
Uwaga: Zamiast szalotki, można użyć drobno pokrojonego szczypiorku. Smażymy go w oleju po rybie a reszta przebiega jak w przepisie powyżej.
wtorek, 15 stycznia 2013
Filet z matjasa gospodyni
Recepta , której nie można pominąć przyrządzając przystawki ze śledzia
8 filetów z matjasa bez skóry
100 ml majonezu
100 ml śmietany
1 listek laurowy
6 ziarenek ziela angielskiego
2 cebule
2 ogórki konserwowe
2 jabłka
1 pęczek koperku
1 cytryna ( niepryskana)
szczypta soli, białego mielonego pieprzu i cukru
parę listków sałaty
Tanio. Łatwe do przygotowania
Wartość odżywcza na osobę
Filety z matjasa, jeśli są trochę za słone, zamoczyć na 30 min. w zimnej wodzie. Najczęście matjas jest tak delikatnie solony, że nie trzeba go moczyć. Najlepiej samemu spróbować. Majonez wymieszać ze śmietaną, dodać listek laurowy i ziarenka ziela angielskiego, doprawić solą, pieprzem i cukrem. Cebulę obrać i pokroić w krążki. Ogórki pokroić w drobną kostkę. Jabłka obrać, poćwiartkować i usunąć ziarenka, pokroić w kostkę albo w plasterki. Dodać pokrojone jabłka, cebulę i ogórki do sosu majonezowego, dobrze wymieszać. Koperek opłukać, zostawić kilka gałęzek do dekoracji, resztę drobno posiekać i wsypać do sosu. Wyjąć listek laurowy i sos delikatnie wymieszać z koperkiem. Matjasa osuszyć, wyłożyć na półmisek i polać sosem ( częściowo przykrywając), resztę sosu postawić obok w sosjerce. Półmisek przystrajamy gałązkami kopru, plasterkami cytryny, jabłka albo krążkami cebuli. Tutaj możemy dać wodze naszej inwencji. Serwujemy z chlebem razowym. Można też zaserwować jako danie główne z ziemniakami.
Składnki
8 filetów z matjasa bez skóry
100 ml majonezu
100 ml śmietany
1 listek laurowy
6 ziarenek ziela angielskiego
2 cebule
2 ogórki konserwowe
2 jabłka
1 pęczek koperku
1 cytryna ( niepryskana)
szczypta soli, białego mielonego pieprzu i cukru
parę listków sałaty
Tanio. Łatwe do przygotowania
Wartość odżywcza na osobę
- 650 kcal/ 2715 kJ
- 27 g białka
- 52 g tłuszczu
- 18 g węglowodanów
Przyrządzanie
Filety z matjasa, jeśli są trochę za słone, zamoczyć na 30 min. w zimnej wodzie. Najczęście matjas jest tak delikatnie solony, że nie trzeba go moczyć. Najlepiej samemu spróbować. Majonez wymieszać ze śmietaną, dodać listek laurowy i ziarenka ziela angielskiego, doprawić solą, pieprzem i cukrem. Cebulę obrać i pokroić w krążki. Ogórki pokroić w drobną kostkę. Jabłka obrać, poćwiartkować i usunąć ziarenka, pokroić w kostkę albo w plasterki. Dodać pokrojone jabłka, cebulę i ogórki do sosu majonezowego, dobrze wymieszać. Koperek opłukać, zostawić kilka gałęzek do dekoracji, resztę drobno posiekać i wsypać do sosu. Wyjąć listek laurowy i sos delikatnie wymieszać z koperkiem. Matjasa osuszyć, wyłożyć na półmisek i polać sosem ( częściowo przykrywając), resztę sosu postawić obok w sosjerce. Półmisek przystrajamy gałązkami kopru, plasterkami cytryny, jabłka albo krążkami cebuli. Tutaj możemy dać wodze naszej inwencji. Serwujemy z chlebem razowym. Można też zaserwować jako danie główne z ziemniakami.
poniedziałek, 7 stycznia 2013
Patelnia rybna
Danie jakby stworzone dla ryb dorszowatych
250 g cebuli
200 g pieczarek
500 g ryby ( dorsz, czarniak, mintaj...)
50 g masła
1 łyżeczka soli
2 łyżki stoł. soku z cytryny
1 łyżka stoł. drobno posiekanej pietruszki
1 kg ziemniaków
1 łyżka stoł. ziaren kopru
1 łyżka stoł. rosołku warzywnego ( w proszku)
2 pomidory ( mogą być z puszki)
1 łyżka stoł. drobno posiekanego koperku
Recepta na danie główne. Łatwa do przygotowania
Wartość odżywcza na osobę
Przygotowanie: 30 min.
Gotowanie: 20 min.
Przyrządzanie
Cebulę obrać i pokroić w krążki. Zeszklić na maśle na (dużej!) patelni. Przełożyć z patelni na talerz i zostawić na boku. Pieczarki oczyścić i pokroić w cienkie plasterki. Poddusić na patelni pod przykryciem z posiekaną pietruszką i łyżką soku z cytryny. Posolić do smaku. Przełożyć do talerza. Ziemniaki obrać, pokroić na bardzo cienkie plasterki i ułożyć warstwami (na przemian) z cebulą. Posypać ziarnkami kopru i rosołkiem warzywnym. Rybę opłukać, posolić, skropić resztą soku z cytryny, podzielić na cztery równe porcje i położyć na ziemniaki w patelni. Posypać duszonymi pieczarkami wlać ok. 100 ml wody i całość dusić pod przykryciem ok. 20 min. Gotowe danie posypać koperkiem i przystroć ćwiarteczkami z pomidora. Serwować na patelni.
Składniki
250 g cebuli
200 g pieczarek
500 g ryby ( dorsz, czarniak, mintaj...)
50 g masła
1 łyżeczka soli
2 łyżki stoł. soku z cytryny
1 łyżka stoł. drobno posiekanej pietruszki
1 kg ziemniaków
1 łyżka stoł. ziaren kopru
1 łyżka stoł. rosołku warzywnego ( w proszku)
2 pomidory ( mogą być z puszki)
1 łyżka stoł. drobno posiekanego koperku
Recepta na danie główne. Łatwa do przygotowania
Wartość odżywcza na osobę
- 1715 kJ/ 410 kcal
- 30 g białka
- 11 g tłuszczu
- 48 g węglowodanów
Przygotowanie: 30 min.
Gotowanie: 20 min.
Przyrządzanie
Cebulę obrać i pokroić w krążki. Zeszklić na maśle na (dużej!) patelni. Przełożyć z patelni na talerz i zostawić na boku. Pieczarki oczyścić i pokroić w cienkie plasterki. Poddusić na patelni pod przykryciem z posiekaną pietruszką i łyżką soku z cytryny. Posolić do smaku. Przełożyć do talerza. Ziemniaki obrać, pokroić na bardzo cienkie plasterki i ułożyć warstwami (na przemian) z cebulą. Posypać ziarnkami kopru i rosołkiem warzywnym. Rybę opłukać, posolić, skropić resztą soku z cytryny, podzielić na cztery równe porcje i położyć na ziemniaki w patelni. Posypać duszonymi pieczarkami wlać ok. 100 ml wody i całość dusić pod przykryciem ok. 20 min. Gotowe danie posypać koperkiem i przystroć ćwiarteczkami z pomidora. Serwować na patelni.
Subskrybuj:
Posty (Atom)