poniedziałek, 25 czerwca 2012

Hodowla Krewetek

Hodowla krewetek ( shrimp farming) jest specjalną formą Aquakultury, gdzie krewetki są hodowane dla zaspokojenia rosnącego apetytu coraz większej liczby konsumentów. Od lat 70-tych produkcja hodowlanych krewetek ciągle wzrasta, aby zaspokoić rosnący popyt  na owoce morza, szczególnie w Europie, Ameryce Północnej i Azji . W roku 2003 na rynki trafiło 1,6 mln ton hodowlanych krewetek, ich wartość rynkowa wyniosła 9 mld USD. Widzimy zatem, że jest bardzo znacząca dziedzina gospodarki rybnej. 75% krewetek jest hodowanych w Azji. Najważniejszymi producentami są: Chiny, Tajlandia, Indonezja, Japonia, Korea Płd.  Wietnam. Tajlandia jest przy tym, największym ekporterem hodowlanych owoców morza. Pozostałe 25% jest hodowane przede wszystkim w Ameryce Południowej i na mniejszą skalę- w USA: Największym producentem w Ameryce Południowej jest Brazylia. Prawie wszystkie hodowlane krewetki należą do rodziny Panaeidae.

Historia hodowli skorupiaków

Hodowla Krewetek była w Azji formą tradycyjnej produkcji rolnej. Wykorzystanie stawów ze słoną wodą tzw. tambaks było już znane w Indonezji
Chodowla krewetek w Azji
w 15- tym wieku.  Była to hodowla na małą skalę zarówno jako monokultura, a także-  razem z innymi gatunkami - często z rybami np: Chanos. Wykorzystywano  do tego celu pola ryżowe, na których- w czasie suchej pory- nie można było uprawiać ryżu. Ten tradycyjny sposób produkcji był praktykowany zarówno w rejonach przybrzeżnych, jak i wzdłuż koryt rzecznych. Najbardziej odpowiednie i też najchętniej wykorzystywane do hodowli były tereny przybrzeżnych lasów mangrowych. Mangrowce rosną  tam, gdzie warunki dla innych drzew i krzewów są zabójcze: w słonej wodzie i w palącym słońcu. Są to drzewa i krzewy, które doskonale sią czują w słonej wodzie. Chronią doskonale strefy przybrzeżne w tropikach. Zatrzymują fale powodziowe, a także są miejscem, gdzie wiele gatunków zwierząt lądowych i morskich ma doskonałe warunki do życia.
Chanos chanos
Są także miejscem wylęgu wielu ryb i skorupiaków. Już w tamtych czasach ludzie mieli dużą wiedzę na temat ekologii. Dzikie, jeszcze nie całkiem dorosłe krewetki były wpuszczane do stawów ze słoną wodą, gdzie odżywiały się organizmami, które tam już żyły. Tutaj nie możemy właściwie mówić o hodowli, a bardziej o wyznaczaniu przestrzeni życiowej w celu kontroli wzrostu i łatwiejszego odłowu.

Nie intensyfikowano hodowli, nie stosowano żadnych środków stymulujących wzrost. I najważniejsze, nie zakłócano równowagi środowiska. Początek nowoczesnych farm krewetkowych datuje się na lata 30-te ubiegłego wieku. W tym czasie  wyhodowano sztucznie w Japonii Krewetkę- Kuruma ( Penaeus japonicus ).
Penaeus japonicus
W latach 60-tych istniały już w Japonii przemysłowe farmy hodowlane i można w zasadzie mówić o nowej gałęzi przemysłu spożywczego.Na początku lat 70-tych nastąpił gwałtowny rozwój techniczny i technologiczny metod hodowli, który pozwolił na bardzo intensywną hodowlę krewetek. Było to związane z ciągle rosnącym popytem na rynkach światowych. W efekcie, farmy hodowlane zaczęły rosnąć jak grzyby po deszczu w całej tropikalnej i subtropikalnej strefie klimatycznej. Do tego doszedł jeszcze znaczny spadek połowów krewetek w latach 80-tych. I mamy teraz to, co przyprawia aktywistów ochrony środowiska o istny ból głowy. Dlaczego?
Mngrowce




Lasy mangrowe

Pacyfic White Shrimp
Giant Tiger Prawn
Obecne farmy krewetekowe rozwinęły się z tradycyjnych metod produkcyjnych w
Południowo- wschodniej Azji, gdzie już od stuleci z powodzeniem hodowano krewetki. 
Nowoczesna technika  przyczyniła się do gwałtownego rozwoju i  hodowli. Nowe technologie umożliwiły wielokrotną intensyfikację metod hodowlanych. Mówiąc prosto, stało się możliwe hodowanie bardzo dużej ilości krewetek na bardzo małej przestrzeni. Materiał rozrodczy jest dzisiaj wysyłany na cały świat. jednym słowem: specjalizacja i globalizacja.
Na zasadzie- maksymalizacja zysku, minimalizacja kosztów. Dwa gatunki krewetek - Pacific White Shrimp i Giant Tiger Prawn- stanowią, na dzień dzisiejszy, 80 % wszystkich hodowanych krewetek. Te przemysłowe Monokultury są bardzo podatne na choroby. W przeszłości notowano już wiele razy regionalne całkowite załamanie produkcji w wyniku chorób. Hodowcy zaczęli masowo stosować medykamenty. To doprowadziło do bardzo poważnych problemów ekologicznych. Po kilku latach hodowli środowisko w okolicach stawów hodowlanych jest tak zatrute odchodami i stosowanymi masowo antybiotykami, że praktycznie nie nadaje się do żadnych upraw i to przez lata. Zostawiano te miejsca i budowano nowe stawy itd. itd. Zauważono też, że masowo są niszczone lasy mangrowe, co grozi katastrofą ekologiczną w tych rejonach. Dopiero pod koniec lat 90-tych, po licznych petycjach ekologów i protestach mieszkańców zatrutych regionów, główni importerzy hodowlanych krewetek zaostrzyli bardzo mocno przepisy  regulujące. W zasadzie chodzi o to, aby skończyć z rabunkowymi, nastawionymi na  maksymalny zysk metodami hodowli i rozwinąć nowe wzorowane na starych sprawdzonych wzorcach z przeszłości. W tym celu powołano do życia specjalny program, gdzie wszyscy zainteresowani ( importerzy, urzędy poszczególnych krajów, przedstawiciele producentów oraz ekolodzy) mają pilnować, aby stosowano i przestrzegano nowe reguły. Ano zobaczymy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz