czwartek, 5 lipca 2012

Rak rzeczny



Europejski rak rzeczny





D: Krebs; Engl: crayfish; Franc: ecrevisse; Ital: gambero; Span: cangrejo.



Mięso z raków w puszce z  Hiszpanii
Rak rzeczny osiąga 8- 15 cm długości i ok. 100 g wagi. Jego naturalnym środowiskiem są rzeki i potoki w całej Europie. Niestety, w wyniku zanieczyszczenia wód, występuje coraz rzadziej. Te żyjące w strefie dennej zwierzęta, ze względu na swoją wrażliwość, są niejako wskaźnikiem czystości wód. Na rynkach w Europie najczęściej są oferowane raki z Polski. Przy zakupie żywych raków trzeba bardzo uważać. Raki, które są świeżo złowione poruszją intensywnie kończynami i zaginają ogon do brzucha. Mówi się, przyklejają ogon. Najlepiej kupować u zaufanych sprzedawców, albo... już ugotowane i zamrożone. Dobrą alternatywą jest mięso zraków w puszkach. Musicie  wiedzieć, że zatrucia skorupiakami są bardzo groźne. Najlepszym i najbardziej humanitarnym sposobem uśmiercania raków jest  wrzucenie ich do wrzątku. Proszę nie słuchajcie różnych ignorantów i tzw. miłośników natury. To jest naprawdę sprawdzony sposób. Trzeba tylko odpowiednio postępować. Raki wkładamy głową do przodu, taką ilość aby wszystkie były zanużone we wrzątku. Dobrze jest przytrzymać je łyżką na dnie garnka. Powinny być gotowane przynajmniej 5 min. Tak naprawdę to radzę zostawić to fachowcom. Jak już wspomniałem można kupić już ugotowane mięso z raków i to jest napewno bardzo dobra alternatywa.

Louisiana rak


Jak już wspomniałem europejski rak rzeczny stał się rzadkością. Dlatego często oferowane w sklepach mięso z raków rzecznych, jest mięsem amerykańskiego czerwonego raka bagiennego, zwanego też Louisiana- rak. Jest to amerykański rak rzeczny, występujący w południowo- wschodniej części USA, w Płn. Meksyku i w dolinie Mississippi. Szczególnie w stanie Louisiana.
Mrożone mięso z raków
Oczywiście na rynku oferowany jest Louisiana rak z ....chodowli. Jest to w tej chwili najbardziej masowo chodowany rak słodkowodny na świecie. W 2007 roku produkcja światowa tego gatunku wynosiła 300.000 t. Największym producentem są Chiny. Dużo choduje się też w USA. W Europie są chodowane w Hiszpanii ok.2-3.000 t.

Mięso z raków można przyrządzać jak krewetki. Nadaje się doskonale do zup, sałatek i koktajli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz