sobota, 4 sierpnia 2012

Homar



Homar europejski




Homar amerykański






D: Hummer; Engl: lobster; Franc: homard; Ital: aragosta; Span: bogawante.

 Homar należy do rodziny morskich skorupiaków z rzędu dzisięcionogów. Jest największym i najszlachetniejszym przedstawicielem tej rodziny. Praktyczne znaczenie gospodarcze mają  dwa gatunki: Homar amerykański i Homar europejski.
Homar amerykański występuje w wodach u wschodnich wybrzeży USA do kanadyjskiej prowincji Labrador na północy, na południe do US- Stanu North Carolina. Jako neozoon występuje też od 1999 roku u północnych wybrzeży Szwecji, Danii i Norwegii. Istnieje przypuszczenie, że prawdopodobnie nieodpowiedzialna działalność człowieka jest przyczyną zasiedlenia. Homar europejski występuje na szelfie  Atlantyku w strefie europejskiej, w Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i w Morzu Czarnym. Jego strefa życiowa rozciąga się od  Lofotów na północy do Maroka na południu, od wybrzeży Azorów na zachodzie i Izraela na wschodzie. Niestety nie występuje w Morzu Bałtyckim. Dorosłe osobniki osiągają średnio wielkość od 35 do 65 cm i wagę ciała  od 1 do 6 kg. Przyrost wagi ciała homara jest uwarunkowany tylko jego wiekiem, tzn. nie można  przyśpieszyć jego wzrostu poprzez intenswne metody chodowlane. Największy europejski ( złowiony)  homar, miał 1,26 metra długości i ważył  9,3 kg.  Największy amerykański homar ważył 20,1 kg. Ubarwienie homarów jest bardzo różnorodne, od farby  intensywnie niebieskiej do ciemno fioletowej i jest zależne od odżywiania oraz koloru środowiska, w którym żyją (mimikra). Bardzo rzadko spotyka się homary albinosy czy z żółtymi kolorami. Homary posiadają dwie pary bardzo mocnych szczypiec (Chelae). Jedne szczypce ( większe) są tzw. szczypce kruszące, drugie tzw. chwytne, są mniejsze. Dla naszej kuchni przydatne są homary o długości od 35 do 45 cm i o wadze 500- 800 g. Takie  homary są też oferowane na rynku, ponieważ są najsmaczniejsze. Homary możemy kupić jako żywe, zamrożone albo jako mięso w puszkach. Żywe homary powinny być przetrzymywane w zbiornikach z morską wodą ( w słodkiej wodzie giną). Przy zakupie żywych homarów trzeba zwrócić uwagę w jakiej są kondycji. Po wyjęciu z wody powinny intensywnie poruszać odnóżami i zaginać ( przyklejać) ogon do brzucha. Jeżeli zwierzęta są ospałe, nie wolno ich spożywać, można się niebezpiecznie zatruć.

Sposoby przyrządzania

W wielu krajach jest zabronione oprawianie jakichkolwiek żywych zwierząt!
Ikra homara
Tak serwujemy
Homary, langusty i raki muszą być przedtem zabite. W tym celu wkłada się zwierzęta ( głową do przodu) do wrzącej wody na przynajmniej 5 min. Dobrze jest je przytrzymać łyżką na dnie garnka. Według najnowszych badań, przy tej metodzie, zwierzęta są po pięciu  minutach martwe. Wszystkie inne metody uśmiercania skorupiaków są uznane za niehumanitarne. Dla dwóch homarów potrzebujemy garnek o pojemności 15 l! Zwierzęta powinniśmy  wkładać pojedynczo. Jak widzimy jest z tym sporo zachodu, dlatego zostawmy to lepiej fachowcom. Mogę tylko jeszcze dodać, że homar o wadze 500 g powinien być gotowany ok. 15 min. Zamrożone homary należy wyjąć z opakowania i postawić w lodówce w zamkniętym pojemniku- do powolnego rozmrażania. Jeżeli rozmrozimy je za szybko ich ( dotyczy to wszystkich produktów spożywczych) mięso będzie suche i łykowate. Ugotowane homary serwujemy przepołowione wzdłuż grzbietu, Wtedy można łatwo wybrać mięso z ogona. Po przecięciu homara musimy usunąć żołądek i wątrobę. Są one widoczne w pobliżu głowy. Samice homara mają często jajka, które uchodzą za specjalny delikates. Porządna porcja mięsa znajduje się w szczypcach. W tym celu trzeba je trochę rozkruszyć ( najlepiej tłuczkiem) i specjalnym widelcem wybrać mięso. Homara spożywa się prosto z pancerza, wystarczy tylko skropić sokiem z cytryny.Mięso jest doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju sałatek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz